Klubmodul henter siden
To takt olie
Steffen Nørgaard Hansen

  02.10.2025
  22:31

Engang for adskillige år siden, blev der på MZKDK`s gl. hjemmeside oplyst og omtalt en semisyntetisk og udmærket to takt olie til billige penge solgt i supermarkedskæden ALDI ( tror det var kr. 29,- pr. liter ).

Jeg købte dengang ca. 10 liter af denne olie og har været meget tilfreds med denne til mine motorcykler og andre små to takt motorer.

Derfor vil jeg her oplyse MZKDK`s medlemmer om, at der nu hos Harald Nyborg sælges semisyntetisk to takt olie af mærket Orlen, til kr. 29,- pr. liter (der oplyses pt. i annoncen, at der er tale om et restparti).

Jeg har selv indkøbt nogle liter af denne olie, men har endnu ikke prøvet den af - om man selv vil prøve/anvende denne olie, må være op til den enkelte.

Nærværende indlæg blot til orientering og uden viden om omtalte olie i øvrigt.

Vh. Steffen Nørgaard Hansen


Mogens Henriksen

  13.10.2025
  19:07

Hey Steffen.

Tusind tak for tippet. Det er jo lige nøjagtigt det her, vi skal bruge hjemmesiden og FB siden til. Kr. 29,-/liter er dælme billigt.

Håber at vores MZ-kammerater får glæde af tippet.

Powered by Froala Editor

Steffen Nørgaard Hansen

  23.10.2025
  12:26

Hej Mogens/MZ - venner. Ja det er en fin pris og man kan ligeså godt gøre en god handel, når muligheden er der - tror der er en besparelse på ca. kr. 40,- pr. Liter. 

Vh. Steffen Nørgaard Hansen

Mogens Henriksen

  31.10.2025
  10:52

Hey Steffen.

Jeg tror at besparelsen er større. Mener at Thansen sælger deres egen to-takts olie til ca. kr. 90,-

Mvh Mugge

Steffen Nørgaard Hansen

  31.10.2025
  14:52

nå jamen så er besparelsen jo ca. kr. 60,- pr, liter - det bliver det jo ikke ringere af. Kan forøvrigt se, at der er flere af Harald Nyborgs butikker der må melde udsolgt af omtalte produkt, så skal der købes noget totakt olie til hylden, tror jeg det skal gøres inden alt for længe.  

Vh. Steffen Nørgaard Hansen

Mogens Henriksen

  12.11.2025
  09:57

Men mon ikke tilbuddet i H Nyborg kommer igen på et senere tidspunkt?  Vi må holde øje og håbe.

Anton Hansen

  23.11.2025
  17:17

Jeg kører på Orlen semityntetisk oile. Orlen er et Polsk selskab. Jeg har ingen problemer haft med olien, og kan kun anbefale den, på baggrund af mine erfaringer. Hvordan den dufter, må de bagvedkørende udtale sig om. -)


Ole Østergaard

  23.11.2025
  20:13

Har altid undret mig over hvorfor jeg skal pudse briller, efter at have kørt bagerst på fællesturen.  

Steffen Nørgaard Hansen

  24.11.2025
  12:36

Det lyder betryggende Anton, så kan jeg roligt bruge af mit indkøbte lager   .

Vh.  Steffen Nørgaard Hansen

Anton Hansen

  27.11.2025
  16:16

Jeg har i hvert fald kørt mange tusinde kilometer på Orlen olie, uden at opleve problemer med hverken slid eller sod. Så jeg er helt tryg ved at bruge det.